piątek, 10 stycznia 2014

Mapa emocji

Wiadomo, że emocje wywołują silne reakcje fizyczne. Naukowcy z Aalto University ustalili, GDZIE dokładnie te reakcje są zlokalizowane w naszych ciałach.


Badając 700 osób z Finlandii, Szwecji i Tajwanu, fińscy naukowcy doszli do wniosku, że obszary ciała, które uaktywniają się w chwili odczuwania podstawowych emocji, są uniwersalne bez względu na przynależność etniczną czy kulturową. I tak na przykład niepokój objawia się powszechnie bolesnym skurczem w klatce piersiowej, podczas gdy zakochanie wywołuje wrażenie ciepła i błogości w całym ciele.

Eksperyment przeprowadzono w ten sposób, że najpierw wywoływano w badanych ludziach różne stany emocjonalne, a następnie proszono ich o określenie, w jakich regionach swoich ciał odczuwali zmiany i jakiego typu były to odczucia. Osoby biorące udział w eksperymencie subiektywnie nadały swoim fizycznym wrażeniom określone kolory, wykorzystując do tego komputerowe schematy ludzkiego ciała. Kolorystykę następnie uśredniono i tak uzyskano ilustrację prezentowaną powyżej.

Badania te ukazały się w prestiżowym piśmie „Proceedings of the National Academy of Sciences”.

Źrodło: CrazyNauka

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz