piątek, 1 listopada 2013

Ciąża wpływa na zmianę rozmiaru stopy

Ciąża wpływa na zmianę rozmiaru stopy.

Długość i kształt stóp ulega trwałej zmianie podczas ciąży - potwierdzają podejrzenia wielu kobiet amerykańscy naukowcy. Wyniki badania opublikowano w "American Journal of Physical Medicine & Rehabilitation".
Badacze z University of Iowa przebadali grupę kobiet, mierząc długość ich stóp i wysokość podbicia w pierwszym trymestrze ciąży oraz 5 miesięcy po porodzie.

Stwierdzili, że u około 70 proc. badanych stopy uległy wydłużeniu o 2 do 10 mm i poszerzeniu, a podbicie zauważalnie obniżyło się.

"Wielokrotnie słyszałem, że kobiety skarżą się na zmianę rozmiaru stóp po ciąży, jednak nie znalazłem żadnej wzmianki na ten temat w pismach medycznych czy podręcznikach - mówi Neil Segal, jeden z badaczy. - W naszym badaniu odkryliśmy, że ciąża rzeczywiście prowadzi do trwałych zmian w strukturze stopy".

Naukowcy przypuszczają, że zmiany kształtu i długości stopy są następstwem rozluźnienia stawów i konieczności dźwigania dodatkowego ciężaru podczas ciąży.

Badacze podkreślają, że największy wpływ na stopy wywiera pierwsza ciąża. Kolejne nie wywołują już tak widocznych efektów.
Teraz naukowcy chcą przeprowadzić dodatkowe badania, aby sprawdzić, czy zmiana struktury stóp podczas ciąży może prowadzić do problemów zdrowotnych takich, jak artretyzm lub bóle stóp, kolan, bioder i kręgosłupa.

"Wiemy, że kobiety, a szczególnie kobiety posiadające dzieci, są nieproporcjonalnie częściej narażone na dolegliwości mięśniowo-szkieletowe. Możliwe, że zmiany w strukturze stopy, które zachodzą podczas ciąży, pomogą wyjaśnić to zjawisko" - dodaje Segal.


(PAP)

1 komentarz:

  1. Takich rzeczy jeszcze nie słyszałam i faktycznie może coś w tym być. Jednak jak zerkałam na mój kalendarz ciąży https://plodnosc.pl/kalendarz-ciazy/37-tydzien/ to takich rzeczy się nie doczytałam. Jestem przekonana, że chodzi tutaj o to że nasze całe poniekąd pęcznieje w tym i stopy.

    OdpowiedzUsuń