środa, 23 października 2013

Sposoby pracy stopy podczas biegu i marszu

Wyróżnia się trzy sposoby pracy stopy podczas biegu i marszu.


 • Stopa neutralna. Podczas biegu ciężar ciała rozprowadzany jest równomiernie po całej stopie. Stopę taką można rozpoznać po tym, że gdy patrzymy na nią od tyłu, pięta ustawiona jest w linii prostej z nogą a ciężar ciała jest na pięcie równomiernie rozłożony.
  Osoby mające stopy neutralne powinny używać butów amortyzujących bez stabilizatora stopy.
 • Stopa pronująca. Spotykana jest bardzo często i zwykle wiąże się z płaskostopiem. Stopę taka można rozpoznać po tym, że podczas biegu kieruje się do wewnątrz, przenosząc ciężar ciała z zewnętrznej części pięty do wewnątrz.
  W przypadku silnego pronowania buty zużywają się w charakterystyczny sposób: podeszwy butów wypychane są na zewnętrzną część stopy.
  Buty dla stóp pronujących mają specjalne wkładki stabilizujące znajdujące się po wewnętrznej części buta – są one wykonane są z twardszego materiału.
  W takich butach wzmocnione są też elementy trzymające piętę.
 • Stopa spinująca.  To najrzadziej spotykany typ stopy. Ciężar ciała podczas biegu przenoszony jest głównie na zewnętrzną krawędź stopy. Nie ma specjalnych butów dla stóp spinujących. Najodpowiedniejsze są dla nich buty dla osób neutralnych.

Najprostszy sposób na sprawdzenie  jaką mamy stopę. Wystarczy kartka papieru i odrobina wody. Stajemy mokrymi stopami na kartce papieru, potem porównujemy odbicie ze wzorem powyżej.

źródło:  kobietabiega.wordpress.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz