niedziela, 29 września 2013

Co mówią Twoje paznokcie?

Dla refleksologa duże znaczenie ma wygląd i kształt paznokci na dłoniach i stopach.

Według medycyny chińskiej,  każdy z elementów (Woda, Drzewo, Ogień, Ziemia. Metal)  przejawia się w pewien sposób na paznokciach oraz palcach stóp i dłoni  tak więc powinniśmy dokładnie stwierdzić na jakim palcu występują zmiany.

Generalnie paznokcie podlegają pod element Drzewa a więc zmiany takie jak pionowe fałdy, białe plamki, wybrzuszenia mogą świadczyć o zaburzeniu równowagi w tym elemencie. Jednakże łamliwe i rozdwajające się paznokcie mogą świadczyć o zaburzeniach elementu Wody.

Polecam również: mapę naszego ciała odwzorowaną na paznokciach:

Poniżej znajduje się artykuł, który znalazłam w trakcie szukania informacji o paznokciach. Zachęcam do lektury.

Dzięki obserwacji zmian w obrębie paznokci można wysnuć wnioski na temat chorób związanych z występowaniem tych zmian. Schorzenia niektórych narządów wpływają bowiem na zmianę kształtu, barwy i wielkości paznokci. Onychodiagnostyka, bo tak nazywa się ta metoda diagnozowania, jest stosowana w medycynie chińskiej, a w naszej kulturze przez homeopatów. Diagnostyka paznokciowa jest tylko elementem popularnych metod diagnostycznych, często stanowi jednak znakomite uzupełnienie. Została zbadana i naukowo usystematyzowana przez Ernsta Issberner-Haldane (1886-1968).

Na czym polega diagnostyka paznokciowa?


Traktując paznokcie jako ważny element przy stawianiu diagnozy należy zwrócić uwagę na:

Pięć podstawowych wyróżników
•    Kształt paznokcia od góry: czy jest on krótki czy długi, szeroki czy wąski, okrągły, kanciasty czy owalny?
•    Profil paznokcia z przodu: Czy ma on normalną wypukłość? Czy jest on półkolisty, rurkowaty, czy ma ostre kanty?
•    Znaki na paznokciu i w paznokciu: Czy widoczne są plamy, wgniecenia, wybrzuszenia, skrzywienia? Czy paznokieć nie ma przypadkiem anormalnej budowy?
•    Barwa paznokcia: Czy jest on różowy, czerwony, biały, fioletowy, niebieski, żółto-plamisty, czarny?
•    Wygląd paznokcia: Czy jest on cienki czy gruby, delikatny i giętki, miękki czy twardy, łamliwy czy elastyczny?

Oznaki choroby
Z kombinacji poszczególnych wyróżników powstaje odpowiednia pomoc diagnostyczna:
•    Zbyt krótki paznokieć może wskazywać na wadę serca. Paznokieć krótki i szeroki świadczyć może o nerwowości, miękki i płaski - o zaburzeniach potencji lub oziębłości.
•    Jeżeli paznokcie mają owalny kulisty kształt i są wyraźnie wypukłe, może to być oznaką podatności na choroby oskrzeli i astmę.
•    Białe plamki świadczą o przemęczeniu, nerwowości i niedoborze wapnia w organizmie.
•    Plamki i punkciki o barwie brunatnej mogą być sygnałem zatrucia lub niestrawności. Występują także przy zatruciu nikotyną lub alkoholem.
•    Blade paznokcie występują w związku z niedoborem żelaza. Paznokcie o fioletowej barwie wskazują na niedobór tlenu i nadmiar dwutlenku węgla w organizmie - pojawiają się w przypadku zaburzeń pracy serca i płuc.
•    Poprzeczne wgłębienia na paznokciach mogą informować o chorobie jelit, podłużne bruzdy - o schorzeniach wątroby i układu nerwowego oraz o reumatyzmie. Białe prążki znamionują nierównowagę układu hormonalnego i nerwowego.
•    Twarde paznokcie, wiążą się z mocną budową kości i analogicznie: miękkie paznokcie to słaba budowa kości. Łamliwość paznokci związana jest z reguły z użyciem detergentów lub ich częstym malowaniem, ale może także świadczyć o skłonności do miażdżycy i niedoborze witamin.
•    Brak łuku paznokciowego wskazuje na przeciążenie fizyczne i psychiczne, nagle zmniejszające się łuki mogą być oznaką ukrytego procesu chorobowego.
•    Silnie różowy kolor paznokci może oznaczać nadciśnienie; blade paznokcie mogą sygnalizować choroby wątroby.

Uzupełniająca metoda badawcza
Fakt, że stan paznokci daje wskazówki na temat chorób narządów wewnętrznych jest wykorzystywany również przez medycynę fachową. Wnioski z badania paznokci nie mogą być jednak jedynym uzasadnieniem dla późniejszego sposobu leczenia.

Jak przeprowadza się onychodiagnostykę?

Diagnostykę paznokciową przeprowadza się bez żadnych dodatkowych środków pomocniczych. Składają się na nią: dokładna obserwacja paznokci i doświadczenie terapeuty.

Prawidłowy wygląd paznokcia

Normalny paznokieć ma gładką powierzchnię, nie posiada żadnych rowków i wyżłobień. Jest on lekko wypukły,jego różowa powierzchnia ma perłowy, naturalny blask. Paznokieć taki jest średnio sztywny, przy jego korzeniach dobrze widoczny jest łuk paznokciowy (półksiężyc). Skóra paznokciowa osłania paznokieć (i nie może być pod żadnym pozorem usunięta!).

Świadectwo i sygnały schorzeń

Paznokcie rosną ok. 6-8 miesięcy. Zmiany u nasady paznokcia sygnalizują dolegliwości mające miejsce obecnie, znaki w połowie długości paznokcia to świadectwo schorzeń sprzed około 3-4 miesięcy. Wygląd całego paznokcia świadczy o ogólnej kondycji.


Źródło artykułu: http://poradniklekarski.blogspot.com/2010/12/diagnostyka-paznokciowa.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz