czwartek, 24 listopada 2011

Moje bliskie spotkania z 5Rytmami

Wybrałam się, w zasadzie całkiem w ciemno, na warsztaty 5Rytmów - dostałam informację, że to są fajne zajęcia, na stronie autorki metody 5Rytmów usłyszałam porywającą muzykę, obejrzałam jeden film o tej metodzie (w zasadzie jego fragment) i pomyślałam Sobie, że warto się wybrać na warsztaty. 
I pojechałam. Zajęcia odbywały się w szkole zlokalizowanej w starym budownictwie - sala była salą taneczno- teatralną - z wysokim sufitem, sceną na którą wchodziło się po drewnianych schodkach, stało pianino, duże wysokie okna, stiuki na suficie, białe ściany i złoty kolor - klimat rodem z sal balowych z Przeminęło z Wiatrem tylko zasłon brakowało.
Wchodzę do tej pięknej sali, część ludzi leży na podłodze, część stoi. 
Czuję się dobrze, jestem szczęśliwa, uśmiecham się do Siebie i z zaciekawieniem obserwuję wnętrze - zajęcia się rozpoczynają,  okazuję się że nie tylko ja jestem tutaj pierwszy raz - uff ulżyło mi bo nie ja jedna nie będę wiedziała co dalej.

Rozpoczynamy zajęcia od tańca - no tak bo zajęcia 5Rytmów to warsztaty taneczne - ale nikt nam nie mówi jak mamy tańczyć - każdy tańczy po Swojemu - każdy poprzez taniec wyraża SIEBIE - pokazuje to co czuje Tu i Teraz. Najważniejsze to dać się ponieść i  popłynąć, nie kontrolować Ciała, niech ono samo płynie - ale jak to zrobić gdy dookoła są obcy ludzie - jedni leżą na podłodze i się ruszają tylko w Sobie znanym rytmie, inni latają dookoła sali a inni tańczą w miejscu - jak tu pokonać Swoje ograniczenie na poziomie Ciała, Umysłu i Duszy -  jak tu pokonać niemoc własnego ciała i uspokoić rozlatane myśli, które ciągle wracają do spraw doczesnych - czasami się udaje, czasami nie. 
Bardzo ważne jest to aby ruszać się każdą cząstką Swojego ciała, ważne jest aby nie zapominać o Oddechu, który tchnie w nas życie.
Ciało nasze ma pewne ograniczenia, sądziłam że po takim 3 godzinnym wysiłku nie będę wstanie do domu wrócić a tu niespodzianka - po zajęciach czułam jak energia krąży we mnie, moje Ciało dawno nie było tak Rozluźnione i zRelaksowane, umysł wolny a dusza zasilona- jutro pewnie to odpokutuje i 4 dźwigi będą mnie podnosić rano z łóżka - ale co tam warto było.
W pierwszej części zajęć Joasia Prowadząca Zajęcia zaproponowała ćwiczenie mówienia TAK i NIE. Spróbujcie wyrazić TAK i NIE najpierw gestem, nie używając słów a potem wykrzyczcie najpierw NIE kilka krotnie a potem TAK też kilkakrotnie, najpierw w sobie, a potem cicho, potem coraz głośniej  - zróbcie to tak z głębi Siebie - Odważycie Się? Potraficie? Jakie to uczucie? Samemu to ciężko zrobić, prawda? A co dopiero w grupie obcych Ci ludzi. Ale to uwalnia, uświadamia w  jaki sposób i czy umiemy w życiu mówić i wyrażać NIE, TAK, TAK, NIE - czy zdecydowanie mówimy nie, czy nie zdecydowanie?

Skończyła się pierwsza część,  Joasia Prowadząca Zajęcia powiedziała, że zostało nam 1.5h i będzie teraz Fala - no to pomyślałam - o matko jeszcze 1.5h, jak ja to wytrzymam i co to jest Fala i słowa- hasła Staccato, Flowing, Chaos itd. - ale jak nie dam rady to najwyżej wyjdę. I dałam radę , nie wiem nawet kiedy te 1.5h minęło.  Jak mi się w końcu udało wyłączyć myślenie to rozpoczęła się jazda. A jaka? Sami się przekonajcie. Wybierzcie się na zajęcia 5 Rytmów.

 Co to jest 5Rytmów i z czym to się je - informacje ze strony www.5rytmow.com
5Rytmów jest dynamiczną praktyką medytacji w ruchu - uwalnia, leczy, dodaje energii i radości, odkrywa Twój twórczy potencjał, pozwala każdemu wyrazić siebie, Twój stan emocjonalny. Tańcząc rytmy ciało staje na duchowej ścieżce, która prowadzi do odkrycia wolnego, intuicyjnego JA. 
W metodzie 5Rytmów podążasz  za swoimi krokami, możesz wyrażać się w swój własny niepowtarzalny sposób. Wszystko to używając swojej wyobraźni i swojego ciała. Improwizujesz.

Ciało jest narzędziem, poprzez które ukazują się nasze emocje, dlatego praca ciałem wg metody Gabrielle Roth jest swego rodzaju mapą, którą posługując się, poprzez ciało docierasz do swojego serca, umysłu, duszy i ducha.

Każdy rytm jest światem dla samego siebie, jakimś aspektem ludzkiego życia i rodzajem energii. Rytmy to: Flowing, Staccato, Chaos, Lyrical and Stillness. Zestawione razem tworzą Falę (Wave). Każdy rytm ma swoją własną specyfikę, uczy czegoś nowego, nie odkrytego aspektu Ciebie. Fala to esencja prostoty a jednak to, co niesie, działa głęboko, uzdrawia i wyzwala.


Więcej informacji znajdziecie na stronach:

http://www.5rytmow.eu/
http://www.gabrielleroth.com/
http://www.5rytmow.com/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz