czwartek, 8 września 2016

Śledziona a cellulit, koncentracja, miesiączka i płodność

Według Tradycyjnej Medycyny Chińskiej śledziona odpowiedzialna jest za przekształcanie i transportowanie. Zarządza krwią, pomaga ją wytwarzać i utrzymuje jej przepływ we właściwych naczyniach, dlatego związana jest z problemami z krwawieniami i wpływa na menstruacje.
Pomaga przekształcać jedzenie w chi (energię) i krew.  Rozkłada zbędne krwinki, produkuje białe krwinki  i jest związana z wydzielaniem przeciwciał i układem limfatycznym.

Kiedy śledziona jest w  nierównowadze, w całym ciele lub jego częściach będzie płynęło za mało chi i krwi. Zimne stopy i dłonie, skłonność do siniaków i cellulitis, osłabiona koncentracja, łaknienie na słodycze i substancje pobudzające, osłabienie mięśni (krew odżywia mięśnie), wypadanie narządów, trudności z zajściem w ciąże, mięśniaki macicy, niedrożne jajowody, zespół jelita drażliwego i zapalenia jelita, przepuklina pachwinowa i choroby prostaty mogą powstać w wyniku zaburzonej pracy śledziony.

Śledziona produkuje limfocyty, niszczy zużyte krwinki czerwone i bierze udział w procesie odtwarzania hemoglobiny. Narząd ten znajduje się w jamie brzusznej, po lewej stronie powyżej pasa, między lewą nerką a żołądkiem.  Receptor śledziony znajduje się na zewnętrznej stronie lewej stopy pod czwartym i piątym palcem, tuż pod linią przepony. 

Stymulując receptor śledziony wpływamy na poprawę jej funkcjonowania, odporność organizmu i odżywiamy krew*. Głaskanie meridianu śledzionyGłaskanie meridianu wykonujemy, aby usunąć blokady oraz zrównoważyć przepływ energii.

Zacznij głaskać od wewnętrznej strony dużych palców stóp, idź prosto do góry, po wewnętrznej stronie nóg, rozszerzając się na biodra, do góry po boku klatki piersiowej do wysokości drugiej przestrzeni międzyżebrowej (do pachy) a potem w  dół zatrzymując się na wysokości szóstej przestrzeni międzyżebrowej. 

Głaszcz płaską dłonią,  dotykając ciała lub w odległości ok. 5 cm od ciała. Meridian płynie symetrycznie po obu stronach ciała więc głaszcz jednocześnie obiema dłońmi.

* Stymulacja pojedyńczeog receptora może być pomocna, ale w celu poprawy samopoczucia i funkcjonowania organizmu istotne jest spojrzenie na całość a nie wyodrębnianie jednej dolegliwości czy praca jedynie na jednym receptorze.  Zachęcam do konsultacji z refleksologiem, naturoterapeutą czy lekarzem jeżeli objawy będą się utrzymywać. 

Zdjęcie meridianu http://rose-mattax.blogspot.com/2010/06/eight-week-meridian-challenge.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz