poniedziałek, 29 grudnia 2014

Postanowienia noworoczne

Czy robicie postanowienia noworoczne? Spisuje rzeczy, które zamierzacie zrobić w formie listy? 
W nowym roku będę bardziej dbać o siebie – zdrowiej się odżywiać, więcej ćwiczyć, rzucę palenie, nie będę robić głupich rzeczy itd…. Lista się wydłuża.

Czy udaje Wam się zrealizować postanowienia z listy? Ile ich zrealizowaliście? Jedno? Połowę? Wcale? 
Czy wiecie, dlaczego tak się dzieje?

Roy F. Baumeister, psycholog społeczny na podstawie siły woli i wyczerpania ego wyjaśnił dlaczego nie udaje nam się realizować pewnych postanowień.

Czym jest siła woli?
  •  Pozwala nam zmienić siebie oraz nasze społeczeństwo zarówno na małą, jak i na wielką skalę.
  •  Daje nam wytrwałość i samokontrolę, które znikają wraz z jej osłabieniem. 
  • Jest jak mięsień który można wytrenować . Doświadcza zmęczenia wskutek nadmiernej eksploatacji, lecz można ją wzmocnić długofalowymi ćwiczeniami.   
 
 Wzmocnienie siły woli jest najpewniejszą metodą poprawy życia.


Większość zasadniczych problemów, czy to osobistych, czy to społecznych, wynika ze szwankującej siły woli: na tym bazują skłonność do kompulsywnego wydawania i pożyczania pieniędzy, impulsywna przemoc, kłopoty z nauką w szkole, opóźnienia z pracą, nadużywanie alkoholu i narkotyków, niezdrowe odżywianie, brak ćwiczeń fizycznych, chroniczne stany lękowe, wybuchowa złość. Słaba samokontrola wiąże się z niemal każdym rodzajem indywidualnej traumy: z utratą przyjaciół, zwolnieniem z pracy, rozwodem, więzieniem.

Spędzamy jedną czwartą przytomnego życia, czyli co najmniej cztery godziny dziennie, na przeciwstawianiu się pragnieniom. Najczęściej zmagamy się z potrzebą jedzenia, pragnienie snu, potrzeba odpoczynku oraz zrobienia sobie przerwy w pracy. Potem pojawiły się potrzeby seksualne a zaraz za nimi potrzeby nawiązaniu kontaktów międzyludzkich - sprawdzanie poczty elektronicznej, zaglądanie do portali społecznościowych, surfowanie po sieci, słuchanie muzyki albo oglądanie telewizji.

Przeciwstawianie się pragnieniom, podejmowanie decyzji osłabia naszą siłę woli i wyczerpuje ego.

Wyczerpanie ego wg. Baumeistera to zmniejszona możliwość regulowania przez człowieka jego myśli uczuć i czynów.

Osoby z wyczerpanym ego silnie reagują na rozmaite bodźce, dochodzi do zmiany intensywności uczuć. I tak po cały dniu podejmowania decyzji, dokonywania wyborów i opierania się różnym pokusom oraz pragnieniom złościmy się na kolegów, kłócimy z partnerami, objadamy się wieczorami, przepuszczamy pieniądze na ubrania i kupujemy śmieciowe jedzenie w supermarkecie

Stres wyczerpuje nasze zapasy siły woli a to osłabia naszą zdolność do kontrolowania negatywnych emocji.

Wracając do nasze listy postanowień…  
Robimy listę rzeczy do wykonania, skupiamy się na jednej z nich, zazwyczaj na tej pierwszej i tak się na niej skupiamy, że nie mamy siły na realizację pozostałych punktów bo nasza siła woli została zużyta a ego wyczerpane.

To tak jak z rzucaniem palenia – im bardziej chcemy rzucić palenie tym bardziej chce się palić.

Wyczerpanie ego powoduje, że nasza siła woli słabnie a pragnienia odczuwamy zdecydowanie mocniej. Osoba, która chce zerwać z nałogiem zużywa tyle siły woli, że przechodzi w fazę intensywnego i długotrwałego wyczerpania ego a co za tym idzie pojawia się większa ochota na zapalenie papierosa

Ludziom udaje się czasami pokonać zmęczenie umysłowe ale jeżeli zużyją oni całą energię na korzystanie z siły woli lub podejmowanie decyzji to w końcu się poddają.

Co ciekawe odsetek naszych niepowodzeń rośnie wprost proporcjonalnie do długości list.

A od siebie dodam...

Jesteśmy osadzeni w przyszłości lub w przeszłości. Nie ma nas tu i teraz. Bądźmy świadomi naszego życia. 
Bądźmy obecni i realizujmy nasze postanowienia od razu, nie zostawiajmy ich na później.

Źródło:  Roy F. Baumeister, John Tierney „Siła woli” – w książce zawartych jest kilka wskazówek jak budować i rozwijać siłę woli oraz samokontrolę.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz