czwartek, 4 lipca 2013

Zastawka krętniczo-kątnicza

Bardzo ważnym elementem, często zapominanym i lekceważonym, jest zastawka krętniczo-kątnicza

Zastawka krętniczo kątnicza łączy jelito cienkie z jelitem grubym. Znajduje się po prawej stronie ciała. Jej zadaniem jest powstrzymywanie cofania się treści kałowej oraz bakterii z jelita grubego do jelita cienkiego a co za tym idzie ochrona przed przedostawaniem się zanieczyszczeń do jelita cienkiego.  Kontroluje również wydzielanie śluzu oraz monitoruje reakcje stresowe.


Zastawka ta odgrywa istotną rolę w procesie trawienia. Jeśli nie funkcjonuje prawidłowo to 
  • substancje odpadowe  mogą zbyt szybko wniknąć do jelita grubego, zanim wszystkie substancje odżywcze zostaną wchłonięte, 
  • substancje odpadowe z jelita grubego (cząsteczki pokarmu, hormony i inne substancje chemiczne) mogą z powrotem przemieścić się do jelita cienkiego i go zanieczyszczać. 

Wiele problemów takich jak kolka, zaparcia i wzdęcia mogą być spowodowane nieprawidłową pracą zastawki krętniczo-kątniczej.

W trakcie zabiegu refleksolog  pracuje na receptorze zastawki krętniczo-kątnicznej w celu poprawienia wchłania składników pokarmowych, uniknięcia cofania się treści kałowych.
Receptor zastawki krętniczo-kątniczej mieści się na podeszwie prawej stopy poniżej i pomiędzy trzecim i czwartym palcem, tuż nad poziomem dna miednicy. 

Wrażliwy receptor zastawki krętniczo-kątniczej może świadczyć o wysokim poziomie stresu.

W celu uspokojenia i wyciszenia można również popracować na receptorze splotu słonecznego. Uciskanie receptora splotu słonecznego zawsze wywoła poczucie rozluźnienia.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz