piątek, 21 czerwca 2013

Ziołowe kąpiele stóp

O kąpielach stóp i ich pielęgnacji można by dużo i długo pisać. 
Najbardziej lubię i najczęściej stosuje kąpiele oczyszczające z solą morską oraz kąpiele rozgrzewające. 

Dlaczego kąpiele ziołowe stóp są tak istotne? 

Według medycyny chińskiej stopy są bezpośrednio połączone ze wszystkimi narządami poprzez sześć głównych meridianów. Są najbardziej chłonnymi częściami ciała a substancje lecznicze natychmiast przenikają skórę i mogą dosięgnąć dotkniętych chorobą obszarów. 

Warto dbać o ciepłotę stóp a wiele problemów zdrowotnych nigdy nas nie dotknie. Do kąpieli używamy różnych ziół i przypraw np.: imbir, goździki, kora cynamonu, ziarna gorczycy, jałowca, kwiaty nagietka, płatki dzikiej róży, szałwia (ma właściwości przeciw potliwe), świeże pokrzywy.
Pamiętajmy też o olejkach do aromaterapii: lawendowy, herbaciany (ma właściwości przeciwgrzybiczne), geraniowy, rozmarynowy (właściwości pobudzające) - oprócz właściwości leczniczych uzyskamy również przyjemny zapach. 

Ogólne zasady przygotowywania kąpieli stóp (ale również i całego ciała):

Jeżeli używamy świeżych czy suszonych ziół to należy je odpowiednio przygotować i dopiero potem wlać do miski z ciepłą wodą.
  • korzenie lub np.: laskę cynamonu doprowadzamy do wrzenia i potem gotujemy na małym ogniu ok 15 min
  • ziarna takie jak goździk, gorczyca czy jałowiec rozgniatamy w moździerzu (uwolni to olejki eteryczne zawarte w ziarnach) a potem gotujemy jak wyżej
  • jeżeli używamy liści ziół lub kwiaty to zalewamy je gorącą wodą i parzymy ok 15min pod przykryciem
Kąpiele stóp powinny być jak najbardziej gorące. 
Pamiętajmy aby dostosować temperaturę wody do naszych możliwości - zazwyczaj obok mnie stoi  czajnik z gorącą wodą którą, stopniowo dolewam.

Woda w misce powinna zakrywać kostki. Czas trwania kąpieli to 15-30min.

Nie stosuję dostępnych w sklepach gotowych mieszanek do kąpieli typu sole zapachowe ponieważ zawierzają często sztuczne składnik - jeżeli już coś muszkę kupić to czytam skład!

Kąpiel oczyszczająca na wiosnę i jesień

Mieszamy 1 kubek soli i 2 kubki sody oczyszczonej.  
Do kąpieli dodajemy 1/4 kubka gotowej mieszanki.

Do każdej kąpieli dodaję sól - pomaga w usunięciu zrogowaciałego naskórka.

Kąpiel rozgrzewająca 

Gdy zmarznę i czuję że potrzebuję się rozgrzać do gorącej wody dodaje napar ze świeżego imbiru oraz tyle soli aż przestanie się rozpuszczać.

Jeżeli nie będziemy dbać o ciepłotę stóp to zimno wniknie do organizmu i będziemy bardziej podatni na zachorowanie. Jeżeli zdarzy nam się zmarznąć lub gdy tylko czujemy że mamy zimne stopy warto od razu wykonać rozgrzewającą kąpiel - już po kilku minutach poczujemy ciepło rozchodzące się po całym ciele.

Źródło zdjęcia

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz