Odżywianie wg. 5 przemian


Według Tradycyjnej Medycyny Chińskiej (TMC)  bardzo ważne jest spożywanie ciepłego śniadania minimum 4-5 razy w tygodniu. Śniadanie, z którego organizm nie będzie czerpał odpowiednio dużo energii nie zapewni nam dobrego samopoczucia i siły na dalszą część dnia.
Każdy z nas jest inny i dlatego też nie warto ufać restrykcyjnym i jednostronnym dietom. To co okaże się dobre dla jednej osoby może zaszkodzić drugiej.
Zachęcam Was do wykonania testu śniadaniowego, który pozwoli określić Wam z jakiej grupy produktowej będziecie czerpać więcej energii.

Test śniadaniowy
 Co daje Wam więcej energii a co powoduje że jesteście ospali - węglowodany czy tłuszcze i białka?

Przez dwa dni z rzędu jedzcie na śniadanie gotowaną kaszę jaglaną, zboża (orkisz, płatki owsiane) lub ryż z duszonymi owocami. Możecie ewentualnie dodać troszkę syropu klonowego, miodu lub suszonych owoców. Nie dodawajcie orzechów lub śmietany.
Jeżeli czerpiecie energię z węglowodanów - poczujecie głód dopiero po 3-4 godzinach
Jeżeli czerpiecie energię z tłuszczy i białek - poczujecie głód mniej więcej po 1,5 godzinach.
Już teraz wiecie czego wasz orgaznim potrzebuje a co jest dla niego obciążeniem.
Trzeciego dnia dodajcie do śniadania troszkę tłuszczu lub/i białka i sprawdźcie jaka będzie reakcja Waszego organizmu!

Jeżeli odziedziczyliście geny myśliwego to więcej energii będziecie czerpać z tłuszczy i białka czyli z mięsa, ryb, jajek i roślin strączkowych.
Jeżeli odziedziczyliście geny rolników to więcej energii będziecie czerpać z węglowodanów czyli ze zbóż, warzyw i roślin strączkowych . Będziecie czuć się syci ze względu na skrobię.
Jeżeli macie "turbo przemianę" to tylko pozazdrościć bo każda grupa produktowa będzie dla Was odpowiednia. Jednakże taka przemianą dysponują raczej ludzie młodzi - z wiekiem różnice stają się coraz wyraźniejsze.


Wkrótce pojawi się więcej informacji.
Zainteresowanych odsyłam do serii książek Barbary Temelie.