Original Play®

Od jakiegoś czasu zastanawiałam się skąd bierze się agresja u mojego syna i czy rzeczywiście to co ja uważam, że jest agresja nią jest. A może takie zachowanie mojego syna wskazuje na chwilową frustrację a może jest oznaką czegoś głębszego?  Zastanawiałam się również co powiedzieć dziecku, gdy po raz kolejny przychodzi i mówi, że ktoś go uderzył? Za którymś razem odpowiedziałam - jak inne sposoby nie działają to mu oddaj.  Zasada, w którą wierzyłam, czyli nadstawianie drugiego policzka poszła w zapomnienie.
W tym momencie nie wiedziałam jak inaczej zareagować – wszystkie wcześniejsze metody, które stosowałam i w które wierzyłam nie zadziałały.  Pogubiłam się.

Czy wiemy, w jaki inny sposób możemy zareagować na agresję i przemoc? Czy umiemy nauczyć dziecko jak ma radzić sobie z silnymi emocjami? Czy mamy możliwość nauczenia się tego w domu, szkole i środowisku, które nas otacza?  Przeważająca liczba osób reaguje atakiem na atak gdyż od dzieciństwa jesteśmy uczeni, że najlepszą obroną jest atak. Obecnie, nawet zabawa jest przesiąknięta agresją. I nie chodzi tutaj o zwykłą zabawę w wojnę, w którą mali chłopcy od zawsze się bawili. Czy my jako dorośli umiemy poradzić sobie z naszą irytacją, frustracją i złością - czy głęboko je skrywamy, czy je wyrażamy a jeżeli tak to w jaki sposób?

Nie ma usprawiedliwienia dla bicia, kopania czy stosowania innej agresji fizycznej lub słownej, więc rozpoczęłam poszukiwania. Doprowadziły mnie one do programu Original Play®, który udzielił odpowiedzi na moje pytania i umożliwił zmianę sposobów reagowania i radzenia sobie ze złością, agresją i przemocą a przy okazji przypomniał jak się bawić.


Program Original Play® (Pierwotna zabawa) jest rezultatem ponad 30-letnich doświadczeń i badań nad zachowaniami towarzyszącymi zabawie dzieci, dorosłych oraz dzikich zwierząt na całym świecie.


Original Play® poprzez zabawę i dotyk uczy miłości oraz buduje poczucie bezpieczeństwa.  Życzliwość, uprzejmość i dobroć, które towarzyszą tej zabawie buduje poczucie przynależności.  Zmienia się funkcjonowanie naszego mózgu – zmianie ulegają nasze nawyki, wzorce i schematy postępowania. Dosłownie wydeptywane zostają nowe ścieżki i połączenia. Agresywne, pełne złości, przemocy wzorce zachowania przekształcane są w uprzejmość, dbałość i otwartość na drugiego człowieka.  To zwiększa możliwości wyboru i stwarza optymalne warunki dla rozwoju i nauki.

Chłopcy częściej niż dziewczynki kojarzą zabawę z siłą i agresywnym zachowaniem. Gdyby im na to pozwolić z tym, że na tę siłę zareagować z miłością oraz zmianą naszej postawy poprzez odpowiednie ułożenie głowy, dłoni a nie napięciem i chęcią oddania to, co by się stało? Dziecko (dotyczy to również osób dorosłych) przyzwyczajone do tego, że na złość czy atak reaguje tym samym, nie będzie spodziewać się czegoś innego. Będzie zaskoczone i nie będzie wiedzieć jak zareagować, gdy w momencie ataku obdarowujemy go miłością. Miłość łagodzi atak. W zabawie tej nie chodzi o oto, aby stać biernie, gdy ktoś nas atakuje - Pierwotna Zabawa uczy również odpowiednich sposobów reagowania, przeniesienia i przekierowania siły ruchu.

Zmieniając nasze myślenie i sposób reagowania wpływamy na zachowanie dzieci w trakcie zabawy. Gdy w trakcie zabawy pozwolimy dzieciom na użycie całej energii, jaką posiadają i w sposób, jaki chcą to w rezultacie przekonują się, że zabawa jest lepsza i fajniejsza niż walka i bicie. A to przełoży się na codzienne sprawy.

Dotyk to najsilniejsze narzędzie, które możemy użyć, aby dzieci poczuły się bezpiecznie. Dotykanie w pozytywny i bezpieczny sposób daje dzieciom intelektualny i umysłowy rozwój. Original Play® uczy dzieci rozpoznawać różnicę między dobrym a złym dotykiem.  Dotyk niesie za sobą informację, że jesteś kochany i jesteś bezpieczny.

Original Play®:
  • zwiększa możliwości wyboru i reagowania dzieci i dorosłych na agresję i przemoc.  W momencie, gdy dostarczmy alternatywnych rozwiązań to zapominamy o agresji i złości;
  • jest wolne od współzawodnictwa, rywalizacji i uczucia wygranej lub przegranej;
  •  buduje poczucie przynależności – im bliżej jesteś, im bardziej jesteś połączony, tym jesteś bezpieczniejszy.
Pozornie Pierwotna Zabawa wygląda jak zwykła zabawa jednak taką nie jest – ma swoje prawa i zasady. Wpierw my, jako osoby dorosłe musimy zmienić nasze nawyki i nauczyć się reagować w inny sposób np.: poprzez postawę ciała, ukierunkowanie naszych myśli czy przeniesienie siły ruchu.  Zmiany nawyków i schematów postępowania możemy dokonać stosując Original Play w życiu codziennym - jak najczęściej bawiąc się z dziećmi, dorosłymi i zwierzętami.


Original Play® jest potrzebna zarówno dorosłym, jaki i dzieciom. Gdy my, jako osoby dorosłe zmienimy nasze nawyki i sposoby reagowania to również i dzieci, które uczą się poprzez obserwacje, zmienią je.

Po powrocie z kursu od razu zaczęłam stosować Original Play® w życiu codziennym. Zauważyłam, że moje koty bawią się inaczej w zależności od postawy, jaką przyjmuję. Pokazują lub chowają pazury w trakcie zabawy w zależności od mojego układu dłoni. Gdy mnie podgryzły w zabawie, ucisk szczęk stawał się mocniejszy i silniejszy, gdy szybko chciałam zabrać rękę, ale gdy z nimi nie walczyłam i powoli wysuwałam dłoń to przeistaczało się to w delikatne skubanie i podgryzanie.

Gdy mój syn z impetem na mnie wpadał, moje ciało całe się napinało, irytowałam się, mówiłam mu, aby tak nie robił, bo sprawia mi to ból – nic nie działało. Gdy zmieniłam podejście – otwierałam się na to, przyjmowałam to z miłością, odpowiednio przekierowałam siłę uderzenia i przemieniałam w zabawę syn stał się delikatniejszy. Teraz wpada, aby się przytulić i aby mnie przytulić.  Syn w rzeczywistości używał całej swojej energii w trakcie zabawy w sposób, jaki się nauczył i jaki znał.  Zmieniłam podejście i sposób reagowania – zamiast rewanżu i ataku dałam miłość - pokazałam mojemu synowi, że ma wybór i możliwość innej reakcji.

Teraz wiem jak zareagować, gdy dzieci gryzą, kopią, ciągną za włosy czy biją, wiem jak zażegnać konflikt, co zrobić z agresją werbalną.  Jestem otwarta, pełna miłości. Teraz mam wybór, poznałam alternatywę dla agresywnych zachowań i mówię im STOP.

Original Play® umożliwiło mi wyjście poza schematy i osiągnięcie rezultatu, jakiego pragnę, czyli rozwiązać konflikt na zasadzie wygrany – wygrany. Doświadczam tego zarówno w kontaktach z dziećmi jak i dorosłymi.

W świecie, w którym żyjemy zabawa z miłością i brak odwetu oraz zemsty wymaga odwagi. Życzę Wam wszystkim ODWAGI do poznawania nowego, odwagi do zmiany nawyków i wzorców zachowania, zapomnienia o lękach i uprzedzeniach. 

Ktoś ostatni zapytał mnie ale czym naprawdę jest Original Play®?  Odpowiedziałam, że dla każdego oznacza to co innego i każdy znajdzie w tej zabawie coś innego.

ODKRYJCIE  ZABAWĘ NA NOWO!

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o programie Original Play® - zadzwoń i umów się na spotkanie.
Prowadzę prywatne spotkania jak i zabawy w grupie.

Możesz również wziąć udział w jednym z kursów Original Play®

Original Play® jest wolne od współzawodnictwa, rywalizacji i uczucia wygranej lub przegranej. Jest uniwersalnym procesem wykraczającym poza kulturowe, społeczne, czy językowe ograniczenia. Dzięki temu stanowi podstawę dla komunikacji międzyludzkiej i integracji międzykulturowej. Jest miejscem spotkania, w którym możemy odczuwać przynależność ponad izolacją i społecznymi podziałami.

Program Original Play® otrzymał rekomendację Centralnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Warszawie. Spotkał się z wyrazami akceptacji i uznania dla propagowanych przez niego wartości, jego prostoty i bogactwa jednocześnie. Zyskał opinię programu, który powinien być włączony do programu szkoleń dla nauczycieli. 

źródło zdjęcia: http://originalplay.pl/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz